Päätoimittajan kolumni: Viina vie urat, perheen ja ter­vey­den, mutta mitäpä siitä?

Vanhat kuvat: Lu­mi­lau­tai­lun suosio nousi 2000-lu­vul­la ja nuoriso väsäsi omia hyp­py­rei­tä

Kolumni: Lapsi ihol­la­ni laski tes­to­ste­ro­ni­ta­so­ja­ni nuorena isänä ja jää­kiek­koi­li­ja­na

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Puo­lus­tus­mi­nis­te­riön esit­tä­mä ydin­voi­ma­la­hank­keen ris­ki­ana­lyy­si on yhä jäissä – Fen­no­voi­ma­kaan ei vielä ole saanut tar­kem­paa tietoa asiasta

Ydinvoimayhtiön tavoitteena on saada Pyhäjoen ydinvoimalan rakentamislupa tämän vuoden aikana. TEMin mukaan mahdollisen riskianalyysin kanssa ei silti vielä tarvitse kiirehtiä. Fennovoiman mukaan laajan sodan uhka Ukrainassa ei ole vaikuttanut Hanhikivi 1 -hankkeeseen.

Fennovoiman Hanhikivi 1 -ydinvoimalan työmaata Pyhäjoella. Marraskuussa tukitoimintojen alueella muun muassa pystytettiin laboratoriorakennuksen teräsrunkoa.
Fennovoiman Hanhikivi 1 -ydinvoimalan työmaata Pyhäjoella. Marraskuussa tukitoimintojen alueella muun muassa pystytettiin laboratoriorakennuksen teräsrunkoa.
Kuva: Fennovoima

Puolustusministeriö katsoi viime syyskuussa, että Fennovoiman Pyhäjoen ydinvoimalahankkeen rakentamislupahakemusta pitäisi täydentää laajalla riskianalyysilla.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.