Lippu-uudistus: Bus­si­li­pun hinta Oulun kes­kus­tas­sa voi jopa kak­sin­ker­tais­tua

Kalevan kysely: Ar­ve­lut­ta­vat­ko Oulun Ki­vi­sy­dä­men py­sä­köin­ti­jär­jes­tel­män muu­tok­set?

Matkailu: Täl­lais­ta on Lapin mat­kai­luy­ri­tyk­sis­sä, joista työn­te­ki­jät puhuvat lähes pel­käs­tään hyvää

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Kuntapolitiikka
Oulu tukee 114 eurolla ja Kempele 12 eurolla per asukas – Kalevan selvitys osoittaa jättimäiset erot kuntien kulttuurirahoissa

Oulu tukee 114 eurolla ja Kempele 12 eurolla per asukas – Kalevan sel­vi­tys osoit­taa jät­ti­mäi­set erot kuntien kult­tuu­ri­ra­hois­sa

05.07.2023 06:00 28
Tilaajille
Eija Liikamaa vaitonaisena lähtönsä syistä – Taivalkoski kiistää kriisiväitteet

Eija Lii­ka­maa vai­to­nai­se­na läh­tön­sä syistä – Tai­val­kos­ki kiistää krii­si­väit­teet

30.06.2022 17:00 11
Tilaajille
Taivalkosken eronnut kunnanjohtaja tiedotteessaan Kuntalehdessä: "Minuun istutettiin pelon siemen"

Tai­val­kos­ken eronnut kun­nan­joh­ta­ja tie­dot­tees­saan Kun­ta­leh­des­sä: "Minuun is­tu­tet­tiin pelon siemen"

29.06.2022 16:55 56
Taivalkosken kunnanjohtaja irtisanoutui henkilökohtaisista syistä – "Aika usein asiat liittyvät päätöksentekoon tai epäluottamukseen viranhaltijoiden ja päätöksentekijöiden välillä"

Tai­val­kos­ken kun­nan­joh­ta­ja ir­ti­sa­nou­tui hen­ki­lö­koh­tai­sis­ta syistä – "Aika usein asiat liit­ty­vät pää­tök­sen­te­koon tai epä­luot­ta­muk­seen vi­ran­hal­ti­joi­den ja pää­tök­sen­te­ki­jöi­den vä­lil­lä"

28.06.2022 20:44 23
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Rak­si­lan pa­ra­dok­si ja Oulun kau­pun­gin pää­tök­set – hyvä kun­nal­lis­po­li­tiik­ka vaatii en­nus­tet­ta­vuut­ta ja us­kot­ta­vuut­ta

12.06.2022 06:00 45
Tilaajille
Kunnanjohtaja ei välttämättä asu johtamassaan kunnassa – ilmiö näkyy myös Oulun seudulla

Kun­nan­joh­ta­ja ei vält­tä­mät­tä asu joh­ta­mas­saan kun­nas­sa – ilmiö näkyy myös Oulun seu­dul­la

19.12.2021 06:00 21
Tilaajille
Hailuodon aurinkoinen imago sai kerralla tunkkaisen kuorrutuksen
Pääkirjoitus

Hai­luo­don au­rin­koi­nen imago sai ker­ral­la tunk­kai­sen kuor­ru­tuk­sen

01.11.2021 20:00 51
Tilaajille
Kunnat turvautuivat koronapäätöksissään valmiuslain pykälään, joka ei ollut käytössä – Otkes: "Herättää kysymään, miten näin voi olla"

Kunnat tur­vau­tui­vat ko­ro­na­pää­tök­sis­sään val­mius­lain py­kä­lään, joka ei ollut käy­tös­sä – Otkes: "He­rät­tää ky­sy­mään, miten näin voi olla"

23.09.2021 06:00 4
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Oulun pää­tök­sen­teos­sa katse eteen­päin

27.08.2021 06:00 3
Tilaajille
Sallaa kuusi vuotta johtanut Erkki Parkkinen pistää itsensä likoon – Kesäolympialaisten isännyyttä hakeneen kunnan mainosvideon on nähnyt 250 miljoonaa ihmistä

Sallaa kuusi vuotta joh­ta­nut Erkki Park­ki­nen pistää itsensä likoon – Ke­sä­olym­pia­lais­ten isän­nyyt­tä ha­ke­neen kunnan mai­nos­vi­deon on nähnyt 250 mil­joo­naa ihmistä

25.08.2021 06:00 1
Tilaajille
Vaalikomeetta Minja Koskela toivoo, ettei feminismiä käytetä brändityökaluna – "Ei ole niin tärkeää, kutsuuko itseään feministiksi, sillä teot ratkaisevat"

Vaa­li­ko­meet­ta Minja Koskela toivoo, ettei fe­mi­nis­miä käytetä brän­di­työ­ka­lu­na – "Ei ole niin tär­keää, kut­suu­ko itseään fe­mi­nis­tik­si, sillä teot rat­kai­se­vat"

14.08.2021 06:30 2
Tilaajille
EVAn tutkimus: kunnan työntekijöiden osuus kuntapolitiikassa ylikorostunut

EVAn tut­ki­mus: kunnan työn­te­ki­jöi­den osuus kun­ta­po­li­tii­kas­sa yli­ko­ros­tu­nut

11.06.2021 07:50 1
Tilaajille
Polarisoitunut politiikka ei mahdollista rakentavaa yhteistyötä
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Po­la­ri­soi­tu­nut po­li­tiik­ka ei mah­dol­lis­ta ra­ken­ta­vaa yh­teis­työ­tä

04.06.2021 03:00
Tilaajille
Tavalliset ehdokkaat ja äänestäjät
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Ta­val­li­set eh­dok­kaat ja ää­nes­tä­jät

01.06.2021 02:00
Tilaajille
Analyysi: Oulun valtuusto kipuili talouden kanssa koko vaalikauden – kuumin keskustelu käytiin kuitenkin yliopiston kampushankkeesta

Ana­lyy­si: Oulun val­tuus­to kipuili ta­lou­den kanssa koko vaa­li­kau­den – kuumin kes­kus­te­lu käytiin kui­ten­kin yli­opis­ton kam­pus­hank­kees­ta

18.05.2021 14:00 23
Tilaajille
Oululaisesta Tuija Pohjolasta Vuoden demarivaltuutettu

Ou­lu­lai­ses­ta Tuija Poh­jo­las­ta Vuoden de­ma­ri­val­tuu­tet­tu

10.05.2021 13:26 8
Yliopiston kampusratkaisu puhutti taas Oulun valtuustoa, asiasta käytettiin kymmeniä puheenvuoroja – eniten kuohuttaa liikenne

Yli­opis­ton kam­pus­rat­kai­su puhutti taas Oulun val­tuus­toa, asiasta käy­tet­tiin kym­me­niä pu­heen­vuo­ro­ja – eniten kuo­hut­taa lii­ken­ne

26.04.2021 21:31 161
Tilaajille
Oulun valtuustoryhmät näyttävät peukkua "tiekartalle" – isoista linjauksista halutaan sopimus koko valtuustokaudelle

Oulun val­tuus­to­ryh­mät näyt­tä­vät peukkua "tie­kar­tal­le" – isoista lin­jauk­sis­ta ha­lu­taan sopimus koko val­tuus­to­kau­del­le

14.04.2021 21:31 13
Tilaajille
Kysyimme: Millaisia mahdollisuuksia on puuttua yksittäisen valtuutetun toimintaan? "Jos lakia ei rikota, ei ole hirveästi mahdollisuuksia"

Ky­syim­me: Mil­lai­sia mah­dol­li­suuk­sia on puuttua yk­sit­täi­sen val­tuu­te­tun toi­min­taan? "Jos lakia ei rikota, ei ole hir­veäs­ti mah­dol­li­suuk­sia"

16.03.2021 06:00 16
Tilaajille
Kuntavaalien siirtäminen tuo uurnille lähes 9 000 uutta äänioikeutettua – "Vaalien siirtäminen hyödyttää laskennallisesti eniten vihreitä"

Kun­ta­vaa­lien siir­tä­mi­nen tuo uur­nil­le lähes 9 000 uutta ää­ni­oi­keu­tet­tua – "Vaa­lien siir­tä­mi­nen hyö­dyt­tää las­ken­nal­li­ses­ti eniten vih­rei­tä"

11.03.2021 06:30 4
Tilaajille