Minna Haapkylä vaihtoi näyttelemisen tuottamiseksi – "Tämä on just sitä, mitä haluan tehdä. Olla kehittämisessä ja tekemässä elokuvia alusta loppuun"
"Dokumentit ovat omaa aktivisimiani" – Iiläislähtöinen Essi Haukkamaa perusti 11 vuotta sitten elokuvatuotantoyhtiön Australiaan, nyt hän tekee dokumenttia omalaatuisesta oululaisesta ilmiöstä
Elokuvateatterit ammottivat tyhjyyttään, kun vuosi 2021 oli kävijämäärältään historian alhaisin – kotimainen elokuva taas voitti aiempaan verrattuna tuplamäärän kansainvälisiä palkintoja
Cannesin elokuvajuhlilla menestyneen Hytti nro 6 -elokuvan toisena tuottajana toiminut Emilia Haukka sai ensikipinän alalle Lapista – "Pohjois-Suomi tarjoaa elokuvien tekemiseen hyvät puitteet"
Rajoitukset rampauttavat elokuva-alaa – "Kuulopuheen mukaan juuri kulttuuri- ja näytöstoimintaa onkin pidetty suljettuna, koska 'se on niin helppoa'"
Elokuvakävijöiden määrä on yli 90 prosenttia kahden vuoden takaista pienempi, mutta tulevaisuus näyttää valoisalta: "Rakkaus elokuvaa kohtaan on se suurin juttu"