Ou­lu­lai­nen Sumaya Ahmed, 21, tais­te­lee ra­sis­mia vas­taan, vaikka välillä pe­lot­taa­kin – Yh­teis­kun­nal­li­nen vai­kut­ta­ja hänestä tuli lähes va­hin­gos­sa

Somalitaustainen Sumaya Ahmed heräsi lukiossa siihen, että yhteiskunnassa on paljon parannettavaa.

Sumaya Ahmed on saanut kuulla rasistista huutelua erityisesti somessa.
Sumaya Ahmed on saanut kuulla rasistista huutelua erityisesti somessa.
Kuva: Pekka Peura

Ei Sumaya Ahmedia ihan mahdottoman kamalasti pelottanut, mutta kun hän joutui yleisön eteen, kädet tärisivät niin, että oli vaikea lukea puhetta. Siitä huolimatta hän piti puheensa.

Miten pääsi käymään niin, että ujo oululaistyttö, joka ei oikeastaan edes uskalla puhua ihmisille, piti parisen kuukautta sitten puheen Rotuaarilla väkijoukon edessä?

Sitä Sumaya Ahmed ei tiedä itsekään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä