Oulun kau­pun­gin­val­tuus­to aloitti bud­je­tin pui­mi­sen – kon­sen­sus­hen­ki keräsi kehuja, mutta in­ves­toin­tien kanssa ke­ho­tet­tiin olemaan tark­ka­na

Linnanmaan uimahallin aikaistaminen sai lähes yksimielisen hyväksynnän valtuutetuilta.

Oulun kaupunginvaltuusto kokoontui maanantaina käsittelemään talousarviota ensi vuodelle ja taloussuunnitelmaa vuosille 2023–2024.

Ryhmäpuheiden perusteella vaikuttaisi siltä, että uudella kaupunginvaltuustolla ja siitä kootulla kaupunginhallituksella on erinomainen konsensus.

Erityisesti kiitosta budjettipuheenvuoroissa annettiin siitä, että kaupunginhallitus aikaisti Linnanmaan uimahallin aloittamisen jo tulevaksi vuodeksi, kun se alkuperäisessä kaupunginjohtajan budjettiesityksessä oli määrä panna alulle vasta 2024.

Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtajan Jukka Kolmosen mielestä on suuri kontrasti tämän kauden ja viime kauden valtuustojen välillä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä