Terveydenhuolto on osa valmiutta – mikä on valmiutemme ottaa vastaan seuraava kriisi, pandemiat ja suuronnettomuudet eivät varoita itsestään
Syntyvyys nousi pandemiasta vain hetkeksi ja nyt on palattu ennätyksellisen pieneen vauvamäärään – "Miten pitkään lasten hankkimista voi lykätä?"
Pitkä korona voi vakavimmillaan viedä työkyvyn – Long covidia lähes kaksi vuotta sairastanut sairaanhoitaja: "En tiedä, palautuuko entinen työkyky koskaan"
Korona on ihmisen pahin katastrofi sitten toisen maailmansodan, mutta edessä on vielä jotain paljon kauheampaa – ”Voi olla, että meidän kohtalonamme on jäädä kakkoseksi”
Kärsivällisyys on nyt kansalaishyve – koronarokotuksiin on tulossa vauhtia, mutta herkästi leviävä virusmuunnos tietänee rajoitusten tiukentumista
12.01.2021
20:00
4
Tilaajille
Kolumni: Jätetään "annus horribilis" väliin