Kylät: Lai­ta­saa­ren asuk­kaat kehuvat omaa idyl­liään

Sää: Kolea kesäsää vaihtuu ensi vii­kol­la läm­pi­mään

Huumeet: Kier­sim­me aut­ta­jien kanssa huu­mei­den käyt­tö­pai­kat Oulun kes­kus­tas­sa

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Oulun rau­ta­tie­ase­man mat­kus­ta­ja­mää­rät ovat nyt jo suu­rem­pia kuin ennen pan­de­miaa, ja täy­sis­sä junissa liput ovat kal­liim­pia – Oulun ja Hel­sin­gin välille suun­nit­teil­la lisää juna- ja len­to­vuo­ro­ja

Lento- ja junamatkustaminen on palautunut lähes ennalleen pandemian jäljiltä. Nyt lentolippujen hintoja kuitenkin nostavat polttoaineiden kallistuminen ja Ukrainan sota.

Oulun rautatieaseman matkustajamäärä oli tämän vuoden toukokuussa lähes kaksinkertainen vuoden 2021 toukokuuhun verrattuna ja yli nelinkertainen vuoden 2020 toukokuuhun verrattuna.
Oulun rautatieaseman matkustajamäärä oli tämän vuoden toukokuussa lähes kaksinkertainen vuoden 2021 toukokuuhun verrattuna ja yli nelinkertainen vuoden 2020 toukokuuhun verrattuna.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Juna- ja lentomatkustaminen on palautunut lähes koronaa edeltävälle tasolle. VR:n mukaan Oulun rautatieaseman matkustajamäärät ylittivät pandemiaa edeltävän tason tämän vuoden huhtikuussa. Finnair kertoo, että myös lentomatkustaminen on lähes palautunut ennalleen monilla markkinoilla. Sekä Finnair että VR kaavailevat uusien vuorojen lisäämistä Oulun ja Helsingin väliselle reitille.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.