Ou­lu­lais­mies­tä kut­sut­tiin ih­mis­pe­dok­si jo 40 vuotta sitten, mutta sen jälkeen hän on ku­ris­ta­nut naisia yhä uu­del­leen

Suunnitellussa varmuusvankeudessa vaarallisimmat henkilöt eivät vapautuisi ennen kuin he ovat vaarattomia. Asiantuntijan mukaan edes sarjamurhaajien vaarallisuutta ei voi luotettavasti arvioida

Oulun raastuvanoikeudessa pidettiin 16. syyskuuta vuonna 1986 poikkeuksellinen kovasanainen loppulausunto.

Oulun ensimmäinen kaupunginviskaali Mauri Lähde vaati, että oikeus tuomitsisi syytettynä olleen miehen oman äitinsä ja 12-vuotiaan tytön murhasta sekä useista muista rikoksista.

”Syytetty on syyllistynyt sellaisiin rikoksiin, ettei hänellä voi olla paikkaa yhteiskunnan normaalina jäsenenä. Villipedot pannaan häkkiin ja ihmispedot ovat vielä vaarallisempia”, Lähde luonnehti.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä