Liikenne: Testaa Kalevan visalla, pärjäisitkö Oulun hankalimmissa risteyksissä
Heinäpään stadion: Miksi Heinäpään stadionista tehtyjä valituksia ei käsitellä heti?
Juuri nyt: Oulun yliopisto on vallattu vastalauseena hallituksen leikkauksille
Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk
Rock-musiikki
Muistatko, kun Oulussa järjestettiin stadionkeikkoja? Yhden esiintyjäksi buukattiin Lynyrd Skynyrd – ja pian koko konsertti oli vaakalaudalla
Oulussa 1989 perustetun Astro Lanesin jäämistöstä löytyi kasa levyttämättömiä biisejä, joten piti perustaa uusi Astro Lanes – tällä kertaa Turussa
Oululaisen Trokaristiretken musiikkia on vaikea lokeroida mutta helppo kuunnella – "Keikoilla osa yleisöstä tanssii kappaleita valssina, humppana tai tangona, ja osa moshaa tai vetää niitä rokettirollina"
Pienet bileet karkasivat käsistä, ja ensi viikonloppuna Pekka Törmälä järjestää tuhannen ihmisen festarit kotipellollaan Siikajoen Karinkannassa – "Se on varmaan jonkinlaista kylähulluutta"
Festariaarrejahti käynnistyy – Oulussa on piilotettuna 200 ämpäriä, joissa odottelee kolmen päivän liput Rock in the city -festareille
Qstockia tähdittävä nu metal -legenda Limp Bizkit on rakastettu ja vihattu – tällaisia vaiheita miljoonia levyjä myyneen yhtyeen uraan kuuluu
Sentencedin uurna kiinnostaa, vaikka yhtyeen lopettamisesta on kulunut jo 16 vuotta – rumpali Vesa Rannan ideasta syntyneestä vinyylikokoelmasta tulee "viimeinen aarrearkku"
Moni yhtye sai nostetta Rockin SM-kilpailuista 80-luvulla – Oulussa voiton vieneen Hassisen Koneen tuntee moni, mutta samoissa kisoissa synkistelyllä voiton ottanut Backwoods jäi tuntemattomaksi
Euroviisuedustaja Blind Channel palasi kotimaahan, laulaja Niko Vilhelm vaihtaa viiden tähden hotellista muuttolaatikoiden keskelle – "Onhan tämä ollut mahtava ja antoisa kevät"
Blind Channel -jäsenten vanhemmat saivat kuulla euroviisusuunnitelmista jo syksyllä, lauantaina odotus huipentuu finaaliin – "Tuntui hurjalta, että he lähtisivät sinne esiintymään"