Ou­lu­lai­nen Hui­pu­tus jär­jes­tää oman mi­ni­fes­ti­vaa­lin – "Emme ta­voit­te­le voit­toa, ha­luam­me vain soit­taa"

Oululaisyhtyeen keikoilla basso jytisee ilman basistiakin. Toinen albumi tulee ulos toukokuun lopulla.

Niklas Westerlund, Mika Kiuttu, Sampo Pirilä (etualalla) ja Mika Helin eivät ole kaivanneet bändiinsä basistia.
Niklas Westerlund, Mika Kiuttu, Sampo Pirilä (etualalla) ja Mika Helin eivät ole kaivanneet bändiinsä basistia.

Kanadalainen rocksuuruus Bryan Adams, skotlantilainen indie-trio Swim School, kotimainen garage-duo Ursus Factory ja oululainen Huiputus.

Kaikkien mainittujen Oulun-keikoilla yksi jos toinenkin kuulija on ihmetellyt, miten basso jytisee, vaikka lavalla ei näy basistia – Adams toki soittaa bassoa välillä itsekin.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä