Satumaisen rikas Qatar ei ole halunnut kunnioittaa ihmisoikeuksia – Osa ihmisistä aikoo jättää jalkapallon MM-kisat katsomatta, mutta onko protesti oikea keino vaikuttaa?
Oulun Pyrinnön arvokisavoimistelija Ada Hautala oppi käsittelemään epäonnistumisia, joita hänelle ei junioritähtenä juurikaan tullut – "Kommunikointi on erittäin tärkeää, kun kasvaa aikuisurheilijaksi"
Suomella olisi kestomenestyjä, jos Etelätalon henkinen kantti ja Helanderin potentiaali risteytettäisiin – Suomen mitalittomuus MM-kisoissa ei ollut yllätys
MM-kisoissa heittävä Limingan Niittomiesten Toni Keränen on monipuolinen lahjakkuus: Hän voitti SM-kultaa myös 100 metrillä, pituushypyssä ja viisiottelussa – Pallonheitossa hän kohautti pesisyleisöä
Kiekko maistuu taas kivalta – Mikko Manner huuhtoo raskaan kauden mielestään maajoukkueen matkassa: "En vaihtaisi tätä kokemusta mistään hinnasta"
Muhoksen hiihtäjä Senja Nuolikivi (o.s. Pusula) voitti kaksi arvokisojen pronssimitalia – Elämänsä kunnossa hän oli 1968, mutta olympialaisissa kohtalo puuttui peliin: "Olin sen jälkeen henkisesti kuin puu-ukko"
Nuorten Leijonien joukkue MM-kisoihin valittu – Kärpistä mukana Aku Räty, Topi Niemelä, Kasper Puutio sekä Hermeksessä lainalla oleva Joel Blomqvist