Tilaajille

Oulun ka­tast­ro­faa­li­set MM-ki­sat jät­ti­vät satojen tu­han­sien velat – Näin ta­pah­tu­mat ete­ni­vät vuonna 2001

Oulu sai järjestettäväkseen jääpallon MM-kisat 2001, mutta homma ei mennyt suunnitelmien mukaan. Lisäkatsomo tuli kalliiksi ja kisojen oheistapahtumat epäonnistuivat.

Oululainen Samuli Niskanen oli vuonna 2001 edelleen yksi maailman parhaista jääpalloilijoista. Suomi saavutti kotikisoissa pronssia.
Oululainen Samuli Niskanen oli vuonna 2001 edelleen yksi maailman parhaista jääpalloilijoista. Suomi saavutti kotikisoissa pronssia.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulu sai vuoden 2001 jääpallon MM-kisat järjestettäväkseen lyhyellä varoitusajalla. Myös Tornio ja Haaparanta liittyivät projektiin mukaan.

Tarkoituksena oli järjestää komeat kisat, joissa oheistapahtumilla olisi iso osa. Puhuttiin kaikkiaan jopa sadastatuhannesta kisavieraasta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä