Länsi- ja Pohjois-Suomen rannikolle tulossa kymmenien miljardien investoinnit– Professori: Vaikka pääkonttorit ovat Helsingissä, tuotanto on ympäri Suomea
Miljardidiili tyrkyllä Kokkolaan, Kristiinankaupunkiin ja Porvooseen – Amerikkalaisen Plug Powerin johtaja Andy Marsh: "Hiilineutraalisuustavoite ja vuosi 2035 oli tärkeä juttu"
Yhdysvaltalaisyhtiö Plug Power suunnittelee kolmea vihreän vedyn tuotantolaitosta Suomeen – odotetaan luovan tuhansia uusia työpaikkoja
Oulun Energia investoi 19 miljoonaa euroa Laanilan voimalaitosalueelle – "Investoinnit mahdollistavat uutta teollista toimintaa alueelle sekä tehokkaan energiantuotannon"
Rukalle tulee Suomen ensimmäinen kahdeksan hengen tuolihissi ja neljä uutta rinnettä – hiihtokeskukseen kaikkiaan 14 miljoonan euron investoinnit
Pohjois-Suomen tarpeita lobataan vaalien alla ärhäkästi – "Emme halua reservaatiksi, joka tuottaa vain energiaa ja työvoimaa ulkomaille"