Tilaajille

Top­pi­las­ta löy­ty­neen vai­na­jan kohtalo oi­keu­des­sa –  "Olen ollut täynnä vihaa ja viinaa"

Poliisi tutki tapausta tappona, mutta syyttäjä päätti nostaa syytteet törkeästä pahoinpitelystä ja heitteillepanosta.

Aiheuttiko vuonna 1988 syntynyt mies noin 65-vuotiaan miehen kuoleman Oulun Toppilassa?

Tästä väiteltiin tiistaina Oulun käräjäoikeudessa, missä käsiteltiin vanhemman miehen kohtaloa.

Helmikuussa 2024 asunnostaan kuolleena löydetyn miehen ruumiissa oli ulkoisia väkivallan merkkejä ja poliisi tutki tapausta tappona eli tahallisena henkirikoksena.

Syyttäjä päätti kuitenkin nostaa syytteet törkeästä pahoinpitelystä ja heitteillepanosta. Ruumiinavauslausunnon mukaan mies oli saanut aivoverenvuodon, jonka syy jäi avoimeksi.

– Siitä syystä olen päätynyt tähän (syyte) ratkaisuun, aluesyyttäjä Jenni Harvio perusteli päätöstään Oulun oikeustalolla tiistaina.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä