Tilaajille

”Teltta lensi taivaan tuuliin ja osui ihmisiä päähän” – Tämä trio valvoo, että Oulun ke­sä­ta­pah­tu­mat ovat tur­val­li­sia

Jos Oulussa kesällä järjestettävään ulkoilmatapahtumaan osallistuu tuhansia ihmisiä, sen järjestäjän täytyy varautua tulipaloihin ja rajumyrskyihin.

Näissä ja muissa poikkeustilanteissa tapahtuma-alue saatetaan joutua evakuoimaan eli tyhjentämään ihmisistä. Niin kutsutuilla korkean riskin alueilla, kuten vaikkapa kesäfestivaalin päälavan edessä, evakuoinnin täytyy onnistua vain 2,5 minuutissa.

Tyhjentämistä varten täytyy olla riittävästi poistumisreittejä. Reiteille on asetettu tarkat vaatimukset siitä, miten leveitä niiden täytyy olla tapahtuma-alueelle otettuun yleisömäärään nähden.

– Jos jotain tapahtuu, järjestyksenvalvojat ohjaavat ihmiset poistumisteitä pitkin ulos alueelta, Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksen erityisasiantuntija Heikki Viia kuvailee.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä