Roope Rautio kysyy (Kaleva 26.10./Lukijalta), miksemme ottaisi mallia länsinaapurista. Ruotsi on jo vastannut. Toukokuussa maan porvarilliset hallituspuolueet sopivat itsenäisten koulujen voittojen rajoittamisesta: uusi koulu ei saisi siirtää rahaa omistajilleen viiteen vuoteen, sääntörikkomuksista seuraisi sanktiomaksuja, ja valtio saisi oikeuden ottaa koulun pakkohallintoon tai sulkea sen.
Lakimuutokset on tarkoitus saada voimaan heinäkuussa 2027. Sosiaalidemokraattien mielestä tämäkään ei riitä niin kauan kuin osakeyhtiöt saavat pyörittää kouluja. Jarrua painavat nyt sekä oikeisto että vasemmisto – myös se leiri, joka avasi koulumarkkinat vuonna 1992.
Kilpailun hinnan maksaa joskus oppilas. Kesäkuussa 2013 yksi Ruotsin suurimmista koulukonserneista, tanskalaisen pääomasijoittajan omistama JB Education, haki konkurssiin, kun sen lukioiden oppilasmäärä oli lähes puolittunut. Konkurssihakemuksen aikaan uusi ylläpitäjä oli löytynyt vain 19 lukiolle 23:sta. Rautio kirjoittaa, että raha seuraa oppilasta. Silloin oppilas joutuu myös seuraamaan rahaa.
Kilpailun sato näkyy samassa Pisa-tutkimuksessa, johon Rautio vetoaa. Vuonna 2022, kolmekymmentä vuotta koulumarkkinoiden avaamisen jälkeen, ruotsalaisnuoret saivat lukutaidosta 487 ja luonnontieteistä 494 pistettä. Suomalaiset saivat 490 ja 511.
Moni Raution toive on jo arkea. Oulun kaupungilla on ollut vuodesta 2001 oma maksuton kansainvälinen koulu, Oulu International School. Musiikkiluokat kuuluvat suomalaisen peruskoulun vanhaan perinteeseen, ja kristilliset koulut toimivat julkisella rahoituksella ilman lukukausimaksuja. Kiusattu oppilas voi jo nyt hakea toiseen kouluun. Jäljelle jää S2-opetus, jonka puutteet ovat rahakysymys. Seteli jakaisi samat eurot useammalle ylläpitäjälle.
Perheeni asui kaksitoista vuotta Tšekissä, ja muutimme Suomeen ennen kaikkea lasten koulun vuoksi. Suomalainen lähikoulu oli juuri se valinnanvapaus, jota tulimme hakemaan.
Miksi tyytyä nykyiseen peruskouluun, Rautio kysyy. Samaa kysyvät nyt ruotsalaiset – omasta koulusetelistään.
David Woodard
kapellimestari, Tampere