Ou­lu­lai­nen Rauha Wit­ten­berg, 18, tree­na­si raa­jan­sa mus­tel­mil­le lu­kio­työ­tä varten: "Tämä on hinta har­ras­tuk­ses­ta"

Rauha Wittenbergin kolmen vuoden työ huipentuu yleisönäytökseen torstaina.

Abi Rauha Wittenberg taituroi tangolla Oulun Suomalaisen Yhteiskoulun lukion tanssin lukiodiplominäytöksessä torstaina.
Abi Rauha Wittenberg taituroi tangolla Oulun Suomalaisen Yhteiskoulun lukion tanssin lukiodiplominäytöksessä torstaina.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Abiturientti Rauha Wittenbergin kolmen vuoden työ huipentuu yleisönäytökseen torstaina. Erikoisen tapauksesta tekee se, että Wittenberg on Oulun Suomalaisen Yhteiskoulun lukion (OSYK) ensimmäinen tankotanssista lukiodiplomin tekevä opiskelija.

– Tankotanssi on monelle tuntematon laji. Se yhdistetään enemmän strippaukseen ja hämyisiin klubeihin kuin taito- ja taidelajiksi, Rauha Wittenberg kertoo.

Tankotanssista toki löytyy monenlaisia suuntauksia korkokenkineen, mutta Wittenberg on viehättynyt lajin taiteellisuuteen ja haastavuuteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä