Minja Alho (vas.), Elina Iivari, Vilma-Riina Korhonen ja Elliina Tikka olivat perjantai-illan ensimmäisten juhlijoiden joukossa Hurmoksessa. Oulun yliopistossa musiikkikasvatusta opiskelevilla kaveruksilla on tarkoitus tutustua alueen ruoka- ja juoma-antiin sekä tietenkin kuunnella eri bändejä ja tanssia.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Kuusisaari täyttyi perjantai-iltana lukuvuoden avajaisia juhlivista opiskelijoista. Kello 22 aikaan illalla Kuusisaaressa oli jo 7 000 bilettäjää.
Musiikkikasvatusta opiskelevat kaverukset Elliina Tikka, Vilma-Riina Korhonen, Minja Alho ja Elina Iivari ovat pukeutuneet ainejärjestön neonkeltaisiin haalareihin ja nauttivat illan ensimmäisestä esiintyjästä tanssahdelleen Kuuskan vihreällä nurmella.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut