Lakko lyhensi mat­ka-ai­kaa Lon­toos­ta Ouluun, mutta junaan olisi ollut kova hinku – "Ju­na­mat­kus­ta­mi­nen olisi ollut meille hel­pom­paa"

Lontoosta Helsingin kautta Ouluun matkannut kolmikko joutui tekemään lakon takia viime hetken muutoksia matkanjohtaja Jonne Tryphonosin johdolla.

Pirjo Tryphonos, Giorgia Karios ja Jonne Tryphonos lensivät Lontoosta Helsinkiin maanantaina. Tiistain junamatka Ouluun vaihtui lakon takia lentämiseen.
Pirjo Tryphonos, Giorgia Karios ja Jonne Tryphonos lensivät Lontoosta Helsinkiin maanantaina. Tiistain junamatka Ouluun vaihtui lakon takia lentämiseen.
Kuva: Mauri Ratilainen Mauri Ratilainen

Elettiin sunnuntaita. Silloin Kaakkois-Englannin Hastingsissa asuva Jonne Tryphonos teki omat johtopäätöksensä.

Rautatiealan lakko oli niin ilmeinen, että Tryphonos päätti toimia. Hän otti lennot itselleen, Pirjo-äidilleen ja Giorgia-puolisolleen Helsingistä Ouluun.

Päivä eteni iltaan, ja ratkaisu osoittautui oikeaksi. Rautatiealan Unionin ja Palvelualojen työnantajat Palta ry:n neuvottelut olivat edelleen sen sortin umpisolmussa, että lakko alkoi heti, kun sunnuntai vaihtui maanantaihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä