Tilaajille

Lakko lyhensi mat­ka-ai­kaa Lon­toos­ta Ouluun, mutta junaan olisi ollut kova hinku – "Ju­na­mat­kus­ta­mi­nen olisi ollut meille hel­pom­paa"

Lontoosta Helsingin kautta Ouluun matkannut kolmikko joutui tekemään lakon takia viime hetken muutoksia matkanjohtaja Jonne Tryphonosin johdolla.

Pirjo Tryphonos, Giorgia Karios ja Jonne Tryphonos lensivät Lontoosta Helsinkiin maanantaina. Tiistain junamatka Ouluun vaihtui lakon takia lentämiseen.
Pirjo Tryphonos, Giorgia Karios ja Jonne Tryphonos lensivät Lontoosta Helsinkiin maanantaina. Tiistain junamatka Ouluun vaihtui lakon takia lentämiseen.
Kuva: Mauri Ratilainen Mauri Ratilainen

Elettiin sunnuntaita. Silloin Kaakkois-Englannin Hastingsissa asuva Jonne Tryphonos teki omat johtopäätöksensä.

Rautatiealan lakko oli niin ilmeinen, että Tryphonos päätti toimia. Hän otti lennot itselleen, Pirjo-äidilleen ja Giorgia-puolisolleen Helsingistä Ouluun.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä