Säveltäminen
40 vuotta oululaislapsia opettanut Seppo Torvikoski eläkkeelle – Nyt mielessä on loppuelämän sävellysurakka

40 vuotta ou­lu­lais­lap­sia opet­ta­nut Seppo Tor­vi­kos­ki eläk­keel­le – Nyt mie­les­sä on lop­pu­elä­män sä­vel­lys­urak­ka

28.04.2026 05:00 8
Tilaajille
Uusi Kärppien kannatuslaulu ei innosta Kalevan lukijoita – Puolet kyselyyn vastanneista arvioi kappaleen kyntävän syvällä sarjataulukossa

Uusi Kärp­pien kan­na­tus­lau­lu ei innosta Kalevan lu­ki­joi­ta – ­Puo­let ky­se­lyyn vas­tan­neis­ta arvioi kap­pa­leen kyn­tä­vän syvällä sar­ja­tau­lu­kos­sa

26.10.2024 13:57 6
Tilaajille
Säveltämistä ja timpurin hommia – laulun teko on samanlaista kuin rakentaminen
Kolumni

Sä­vel­tä­mis­tä ja tim­pu­rin hommia – laulun teko on sa­man­lais­ta kuin ra­ken­ta­mi­nen

28.06.2023 06:00 3
Tilaajille
Käärijän Cha cha cha tekee hyvää totisille suomalaisille, sanoo pitkän linjan musiikkimies Jukka Linkola

Kää­ri­jän Cha cha cha tekee hyvää to­ti­sil­le suo­ma­lai­sil­le, sanoo pitkän linjan mu­siik­ki­mies Jukka Linkola

19.05.2023 08:00
Tilaajille
Kaija Saariaho oli lopettaa säveltämisen jo lapsena, koska ei pystynyt samaan kuin Mozart, mutta lopulta mitään muuta vaihtoehtoa ei ollut – "Se pakon tunne ilmaista on minussa edelleen"

Kaija Saa­ri­aho oli lo­pet­taa sä­vel­tä­mi­sen jo lap­se­na, koska ei pys­ty­nyt samaan kuin Mozart, mutta lopulta mitään muuta vaih­to­eh­toa ei ollut – "Se pakon tunne il­mais­ta on minussa edel­leen"

14.10.2022 09:00 1
Tilaajille
Vaietut arktiset sodat- sarjan tunnuskappaleen teko sai kemiläislähtöisen Irenen syöksymään toisen maailmansodan syövereihin

Vaietut ark­ti­set sodat- sarjan tun­nus­kap­pa­leen teko sai ke­mi­läis­läh­töi­sen Irenen syök­sy­mään toisen maail­man­so­dan syö­ve­rei­hin

28.03.2022 11:44
Tilaajille
Jerusalemissa soi suomalainen kansanmusiikki – liminkalaisten pääsiäisdraama esitetään kahden koronaperuuntumisen jälkeen Oulun tuomiokirkossa: "Kysymys on aina poljennosta"

Je­ru­sa­le­mis­sa soi suo­ma­lai­nen kan­san­mu­siik­ki – li­min­ka­lais­ten pää­siäis­draa­ma esi­te­tään kahden ko­ro­na­pe­ruun­tu­mi­sen jälkeen Oulun tuo­mio­kir­kos­sa: "Ky­sy­mys on aina pol­jen­nos­ta"

25.03.2022 11:30
Tilaajille
Oulun konservatorion opettaja Paula Riihimäki nappasi ensikertalaisena Salon lastenlaulujen sävellyskilpailun finaalipaikan: "Säveltämiseen ja laulujen tekemiseen ei liity mystiikkaa tai neroutta"

Oulun kon­ser­va­to­rion opet­ta­ja Paula Rii­hi­mä­ki nappasi en­si­ker­ta­lai­se­na Salon las­ten­lau­lu­jen sä­vel­lys­kil­pai­lun fi­naa­li­pai­kan: "Sä­vel­tä­mi­seen ja lau­lu­jen te­ke­mi­seen ei liity mys­tiik­kaa tai ne­rout­ta"

15.03.2022 17:00
Tilaajille
Oululaiselle lauluntekijä-musiikinopettaja Maria Portaankorvalle laulu on työväline siinä missä kynä kirjoittajalle: "Aina on hyvä syy tehdä uusia lauluja lapsille"

Ou­lu­lai­sel­le lau­lun­te­ki­jä-mu­sii­ki­no­pet­ta­ja Maria Por­taan­kor­val­le laulu on työ­vä­li­ne siinä missä kynä kir­joit­ta­jal­le: "Aina on hyvä syy tehdä uusia lauluja lap­sil­le"

22.02.2022 06:00
Tilaajille
Juurevaa musiikkia Juuruksen sukutilalta – lauluntekijyys toi esiin Mikko Koskelan herkemmän puolen

Juu­re­vaa mu­siik­kia Juu­ruk­sen su­ku­ti­lal­ta – lau­lun­te­ki­jyys toi esiin Mikko Kos­ke­lan her­kem­män puolen

28.01.2022 10:30
Tilaajille
Jussin ja Vexin tekemiä kappaleita jäi paljon levyttämättä – nyt niitä voi kuunnella Vexin tribuuttilevyllä

Jussin ja Vexin tekemiä kap­pa­lei­ta jäi paljon le­vyt­tä­mät­tä – nyt niitä voi kuun­nel­la Vexin tri­buut­ti­le­vyl­lä

09.08.2021 10:00
Tilaajille
Syksyn Sävel palaa kahdeksan vuoden tauon jälkeen – kaikille avoimeen sävellyskilpailuun halutaan mukaan laaja kirjo eri musiikkigenrejen edustajia

Syksyn Sävel palaa kah­dek­san vuoden tauon jälkeen – kai­kil­le avoi­meen sä­vel­lys­kil­pai­luun ha­lu­taan mukaan laaja kirjo eri mu­siik­ki­gen­re­jen edus­ta­jia

11.05.2021 14:36 1
Nouseva tähtisäveltäjä Outi Tarkiainen kirjoittaa oopperaa vauva-arjen keskellä: "Mitä tylsempi elämä minulla on, sitä enemmän sävellän"

Nouseva täh­ti­sä­vel­tä­jä Outi Tar­kiai­nen kir­joit­taa oop­pe­raa vau­va-ar­jen kes­kel­lä: "Mitä tyl­sem­pi elämä minulla on, sitä enemmän sä­vel­län"

10.01.2021 08:00 2
Tilaajille
Jean Sibelius sävelsi joululaulunsa alunperin perheensä kotikäyttöön – joulunvietto Ainolassa alkoi aina laululla On hanget korkeat, nietokset – Kuuntele juttu äänimuodossa

Jean Si­be­lius sävelsi jou­lu­lau­lun­sa alun­pe­rin per­heen­sä ko­ti­käyt­töön – jou­lun­viet­to Ai­no­las­sa alkoi aina lau­lul­la On hanget kor­keat, nie­tok­set – Kuun­te­le juttu ää­ni­muo­dos­sa

25.12.2020 10:00
Tilaajille