Kää­ri­jän Cha cha cha tekee hyvää to­ti­sil­le suo­ma­lai­sil­le, sanoo pitkän linjan mu­siik­ki­mies Jukka Linkola

Musiikkia ei pidä yrittää ymmärtää, vaan antaa sen ravistaa sielua, sanoo keskiviikkona Oulussa Tentet-yhtyeensä kanssa konsertoiva pianisti-säveltäjä.

Jukka Linkola (kuvassa keskellä) kuvailee uutta Tentet-kokoonpanoa "Pappa ja poika" -bändiksi. Soittajien ikäero on iso, mutta se on vain rikkaus.
Jukka Linkola (kuvassa keskellä) kuvailee uutta Tentet-kokoonpanoa "Pappa ja poika" -bändiksi. Soittajien ikäero on iso, mutta se on vain rikkaus.
Kuva: Teemu Mattsson

Käärijän euroviisukappale on Jukka Linkolan mielestä aika vänkä. Sävelmä menee koko ajan kohti uutta kuitenkin samalla cha cha cha -kertosäkeellä. Se on vängästi rakennettu, mies toteaa.

Kappale myös tuntuu aiheuttavan hyvän olon tunnetta eri ikäryhmissä. Sanomana on, että pitää tulla ulos kuorestaan eikä pelätä maailmaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä