Hoitopalvelut: Pohteen uudella här­ve­lil­lä voi mitata ter­veyt­tään aivan itse Kon­tin­kan­kaan akuut­ti­vas­taan­otol­la

Rikokset: Au­to­kaup­pa johti julmaan ryös­töön Kau­ko­vai­niol­la

Kauppahalli: Jou­lun­ai­ka avat­tiin Oulun kaup­pa­hal­lis­sa kol­mi­päi­väi­sel­lä ta­pah­tu­mal­la

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Raksilan paloasema
"Joinain päivinä on niin kova kiire, että taukojen pitäminen on vaikeaa” – tällainen oli ensihoitajien 12 tunnin työvuoro Raksilan paloasemalla Oulussa

"Joi­nain päivinä on niin kova kiire, että tau­ko­jen pi­tä­mi­nen on vai­keaa” – täl­lai­nen oli en­si­hoi­ta­jien 12 tunnin työ­vuo­ro Rak­si­lan pa­lo­ase­mal­la Oulussa

29.08.2023 06:00
Tilaajille
Oulun vilkkaimman paloaseman 10 vuotta kestänyt evakko päättyy – Kalusto ja henkilöstökin pestään ennen pääsyä uusiin, puhtaisiin tiloihin

Oulun vilk­kaim­man pa­lo­ase­man 10 vuotta kes­tä­nyt evakko päättyy – Kalusto ja hen­ki­lös­tö­kin pestään ennen pääsyä uusiin, puh­tai­siin ti­loi­hin

30.06.2023 06:00 4
Tilaajille
Pelastusjohtaja Petteri Jokelainen: Ongelmat eivät ratkea paloasemia rakentamalla – Myös pelastustoimi tarvitsee uusia toimintatapoja

Pe­las­tus­joh­ta­ja Petteri Jo­ke­lai­nen: On­gel­mat eivät ratkea pa­lo­ase­mia ra­ken­ta­mal­la – Myös pe­las­tus­toi­mi tar­vit­see uusia toi­min­ta­ta­po­ja

20.06.2023 06:00 3
Tilaajille
Linnanmaan ja Raksilan paloasemien toimintavalmius uhkaa heiketä –"Onhan se riski, jos hälytykseen ei saada tikasautoa mukaan"

Lin­nan­maan ja Rak­si­lan pa­lo­ase­mien toi­min­ta­val­mius uhkaa heiketä –"Onhan se riski, jos hä­ly­tyk­seen ei saada ti­kas­au­toa mukaan"

30.12.2022 15:00 46
Tilaajille
Paloasema on hakenut paikkaansa Oulussa – vanhin paloasema aiottiin purkaa parkkihallin tieltä

Pa­lo­ase­ma on hakenut paik­kaan­sa Oulussa – vanhin pa­lo­ase­ma aiot­tiin purkaa park­ki­hal­lin tieltä

14.05.2022 16:00 5
Tilaajille
Raksilan paloaseman purkutoimenpiteet alkoivat viime viikolla, vanhoihin tiloihin ei ole ikävä – "Olemme kotiutuneet oikein hyvin"

Rak­si­lan pa­lo­ase­man pur­ku­toi­men­pi­teet al­koi­vat viime vii­kol­la, van­hoi­hin ti­loi­hin ei ole ikävä – "Olemme ko­tiu­tu­neet oikein hyvin"

25.10.2021 15:02 7
Tilaajille
Raksilan paloasemalle kaava – Teuvo Pakkalankadun liittymä siirtyy

Rak­si­lan pa­lo­ase­mal­le kaava – Teuvo Pak­ka­lan­ka­dun liit­ty­mä siirtyy

11.05.2021 19:44 1
Tilaajille
Lukijalta Mielipidekirjoitus

Am­pu­ma­ur­hei­li­joil­la pelkona har­ras­ta­mi­sen päät­ty­mi­nen Oulussa

25.01.2021 05:30 1
Tilaajille
Oulun ampujat haluavat pitää kellarin, mutta säilyttäminen nykykäytössä maksaisi uudisrakentamisen verran – "Ei jäisi muuta kuin vanhan kellarin lattia ja seinien alaosat"

Oulun ampujat ha­lua­vat pitää kel­la­rin, mutta säi­lyt­tä­mi­nen ny­ky­käy­tös­sä mak­sai­si uu­dis­ra­ken­ta­mi­sen verran – "Ei jäisi muuta kuin vanhan kel­la­rin lattia ja seinien alao­sat"

30.12.2020 07:00 11
Tilaajille
Sisäilmaongelmat ja savun haju ovat ensi vuonna historiaa, kun Linnanmaan pääpaloasema valmistuu – "Tässä siirrytään ihan uudelle aikakaudelle"

Si­sä­il­ma­on­gel­mat ja savun haju ovat ensi vuonna his­to­riaa, kun Lin­nan­maan pää­pa­lo­ase­ma val­mis­tuu – "Tässä siir­ry­tään ihan uudelle ai­ka­kau­del­le"

04.06.2020 13:56 2