Kainuun kätketyimmät helmet
Näistä viidestä reitistä olet tuskin edes kuullut. Monista retkeilyoppaistaan tunnettu Jouni Laaksonen vinkkaa, missä Kainuussa kannattaa käydä.
Vuorilammen vasta kunnostetun laavun edustalla on vanha pöytä. Järven syvyysreliefitaulu on vanha, mutta ajaa edelleen asiansa. Kuvan ottamisen aikaan oli järven vastarannalla iso työmaa, jossa uusia pitkoksia asennettiin.
Kuva: Jouni Laaksonen
Reittejä, joista moni kokenutkaan retkeilijä ei ole edes kuullut.
Tilaa niin, että vaikka jokainen tämän jutun lukenut innostuisi nyt Kainuun retkeilystä, ei vieläkään tulisi ahdasta.
Kainuu on valtavan monipuolinen retkikohde, jossa on valtavan paljon reittejä. Siinäpä se, tiivistettynä, mitä Kainuun ja Koillismaan retkeilyoppaan juuri julkaissut kuhmolainen Jouni Laaksonen kotiseuduistaan ajattelee.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut