Tilaajille

Ti­la­pu­la vaivaa Oulussa var­sin­kin kes­ki­sen alueen lu­kioi­den lii­kun­na­no­pe­tus­ta, mutta pi­kais­ta rat­kai­sua ei ole nä­kö­pii­ris­sä

Oululaisten liikunnanopettajien mielestä on harha, että tiloja on riittävästi ja kouluilla omat salit aina käytössä. Tilanne on eri paperilla kuin käytännössä, he sanovat.

Iso osa keskisen alueen koulujen liikunnanopetuksesta järjestetään Ouluhallissa. Kuvassa Lyseon lukion toisen vuosikurssin opiskelijoita.
Iso osa keskisen alueen koulujen liikunnanopetuksesta järjestetään Ouluhallissa. Kuvassa Lyseon lukion toisen vuosikurssin opiskelijoita.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oulun kouluissa monet liikunnanopettajat ovat pulassa. Opetus pitäisi järjestää, niin kuin opetussuunnitelma sen määrää, mutta tällä hetkellä se ei ole kovin helppoa, sanovat peruskoulun opettajat Johanna Korkala ja Saila Romakkaniemi sekä lukion opettaja Soile Helistén-Mikkola.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä