Täl­lai­sia ovat Oulun kou­lui­hin ja päi­vä­ko­tei­hin tilatut viil­to­suo­ja­tut vaat­teet: "Suo­jaa, ett­ei­vät hampaat pureudu ihoon saakka"

Päiväkotien ja koulujen kysyntä yllätti turvahihoja ja -takkeja valmistavan yrityksen.

Turvatakissa ja -hihassa on solumuovipehmusteet. Turvahihassa on lisäksi viiltosuoja.

Kaleva kertoi torstaina, että Oulun päiväkoteihin ja kouluihin on hankittu koe-erä turvahihoja, joiden on tarkoitus suojata opettajia ja muuta henkilökuntaa väkivaltaisten lasten puremiselta ja raapimiselta.

Solumuovilla pehmustettu turvatakki suojaa työntekijöitä puremilta ja raapimiselta. Able-takkia valmistaa Turvanvuoksi-yritys. Kuvan tilanne on lavastettu, mutta vastaa valmistajan mukaan tilanteita, joita varten turvatakki kehitettiin.
Solumuovilla pehmustettu turvatakki suojaa työntekijöitä puremilta ja raapimiselta. Able-takkia valmistaa Turvanvuoksi-yritys. Kuvan tilanne on lavastettu, mutta vastaa valmistajan mukaan tilanteita, joita varten turvatakki kehitettiin.
Kuva: Turvanvuoksi

Aiemmin julkaistussa tekstissä turvatakkeja kuvailtiin aluksi virheellisesti "kevyesti panssaroiduiksi".

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä