Nyt on hehkutettu pitkään Oulun hyvää pyörätieverkostoa ja hiihtolatuja. Tämä varmasti pitää paikkansa, mutta niiden käyttö ennen joulua on niiden kunnon johdosta sattumanvaraista.
Oulusta puuttuvat tekojääradat, kun niitä on vain yksi Raksilassa ja uusi Pateniemessä. Raksilassa on kolme yleisövuoroa viikossa, ja puolet alueesta mailallisille eli kiekon pelaajille ilman kiekkoa tarkoitettu. Pateniemessä ainoastaan kaukalossa saa olla mailat.
Kun Raksilan tekojään olisi saanut katsomon hinnalla katettua ja sieltä puutuvat yleisöpukusuojat, niin on tilanne tekojäiden suhteen huono, ellei jopa sietämätön.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut