Oulun seu­dul­le on pe­rus­tet­tu ly­hyes­sä ajassa lähes 100 uutta rak­sa­fir­maa – Syynä ra­ken­nus­alan ahdinko

Paremmin saatavilla oleva työvoima helpottaa tavallista oman kodin rakentajaa tai remontin teettäjää. "Nyt on vapaana myös hyviä tekijöitä", vinkkaa yrittäjäksi alkanut Mika Martinmäki.

Mika Martinmäki perusti rakennusyrityksensä huhtikuussa ja toimii nyt rakennustöiden johtajana työmaalla Kempeleessä.
Mika Martinmäki perusti rakennusyrityksensä huhtikuussa ja toimii nyt rakennustöiden johtajana työmaalla Kempeleessä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Rakennusala uudistuu rivakasti.

Isoja yrityksiä on kaatunut Oulun seudulla vielä tänäkin vuonna, mutta tilalle on noussut paljon uusia, yleensä pieniä toimijoita.

– Poikkeuksellinen tilanne, joka johtuu irtisanomisista ja lomautuksista, sanoo Pohjois-Suomen rakennusklusterin toiminnanjohtaja Elina Yli-Luukko.

Tänä vuonna Pohjois-Pohjanmaalle on perustettu jo 86 uutta rakennus- ja talonrakennusalan yritystä. Työnantajarekisteriin niistä on merkitty 17.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä