20-vuotias Roope Arffman on vuokrannut limusiinia 18-vuotiaasta saakka. Arffman on haaveillut anniskeluoikeuksien saamisesta limusiiniin.
Kuva: Tiina Wallin
Oululaisen 20-vuotiaan limusiiniyrittäjä Roope Arffmanin kaukainen haave on ollut saada autoonsa anniskeluoikeudet.
Arffmanin tuntuma on, että lupien saaminen voisi olla takkuavaa.
Pohjois-Suomen aluehallintoviraston alkoholiylitarkastaja Toni Latvamäki näkee, että käytännössä kompastuskiviä luvan saamisessa taksiin on kaksi: liikkuva reitti ja erillisen anniskelijan puute.
– Se kaatuu perinteisen yhden kuljettajan taksin kohdalla siihen, että kuljettaja ei voi olla anniskelusta vastaava, vaan anniskelua hoitamassa täytyy olla toinen henkilö, jolla on anniskelupassi.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut