Sormenjäljet poliisin rekisteriin
Kun Oulun poliisi ottaa rikoksesta epäillyn kiinni, alkaa monivaiheinen tapahtumasarja. Kolme poliisia kertoo, miten rikoksia tutkitaan ja mikä on heidän roolinsa kuviossa.
Mitä tapahtuu, kun poliisi ottaa rikoksesta epäillyn henkilön kiinni Oulussa?
Mihin hänet viedään? Otetaanko häneltä sormenjäljet? Missä häntä kuulustellaan ja miten rikosta ryhdytään selvittämään? Miksi tutkinnassa on kiire?
Tässä jutussa kerrotaan siitä tapahtumasarjasta, joka käynnistyy poliisin tekemästä kiinniotosta. Juttu antaa karkean yleiskuvan vaiheista, joissa on huomattavaa vaihtelua esimerkiksi rikoksen vakavuuden vuoksi.
Kolme poliisia valottaa prosessin etenemistä ja sitä, mikä on heidän roolinsa kuviossa.
KIINNIOTTO
Epäillyn ottaa yleensä kiinni ensimmäisenä hälytyspaikalle saapuva Oulun poliisilaitoksen valvonta- ja hälytyssektorin poliisipartio.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut