Rovaniemen hovioikeus muutti tuomiollaan Oulun käräjäoikeuden antamaa ratkaisua.
Kuva: Anssi Jokiranta
Rovaniemen hovioikeus tuomitsi keskiviikkona vuonna 1970 syntyneen pohjoispohjalaismiehen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Teot tapahtuivat Oulussa vuosina 2014–2015 ja 2018, ja niiden kohteeksi joutunut tyttö oli tapahtuma-aikaan 8–12-vuotias.
Hovioikeus muutti tuomiollaan Oulun käräjäoikeuden antamaa ratkaisua. Käräjäoikeus oli hylännyt miestä vastaan nostetut syytteet törkeästä raiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Syyttäjä ja uhri valittivat hovioikeuteen.
Hovioikeus katsoi toisin kuin käräjäoikeus, että asiassa oli esitetty riittävä näyttö siitä, että mies oli muun muassa riisunut tytön vaatteita ja kosketellut tätä intiimialueilta.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut