Kaavoitus: Välikylän ja Ruskon teollisuusalueiden väliin suunnitellaan uutta työpaikka-aluetta
Sää: Kevättalven nätit päivät jatkuvat Oulun seudulla, keskiviikkona voi tulla lisää lunta
Luitko jo tämän: Oulun kehutulla tonttipolitiikalla on kääntöpuolensa – Veronmaksajien rahoja on myös tuhlattu, arvioi apulaisprofessori
Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa
Sankivaara
Oululaiset Aapo ja Venla Viippola ovat jatkaneet perheen hiihtosuunnistusperinteitä arvokisarasteille asti: "Jos kukaan muu ei oikaise, niin Aapo oikaisee"
Suksiletkajenkkaa aamusta iltamyöhälle – Kaleva seurasi viikon, miten hiihtäjien yhteiselo Sankivaaran suositulla ensilumenladulla sujuu: "Täällä ei ole laturaivoa vaan laturakkautta"
Oulun Hiihtoseuran 18-vuotias Kalle Loukkaanhuhta yllätti kaikki pronssimitalillaan, myös itsensä – "Lähdin vain kokeilemaan miten vauhti riittää"
Kaisa Mäkäräinen palasi ampumahiihtoladuille Sankivaarassa, tuloksena heti kultaa ja hopeaa – "Olin ihan tuulen armoilla varsinkin pystypaikalla"
Vapaalla pääsee jo pitkälle, perinteisen hiihtäjät joutuvat vielä odottelemaan – isoilla koneilla ei Oulussa vielä latua päästä tekemään
Oulun Golfkerhon juniorit tyytyväisiä urakkaansa SM-joukkuekisoissa, joukkuetta mentoroineen Sebastian Ahon ei kannata lähteä haastamaan nuoria lupauksia – "En usko, että hänen rahkeensa ihan riittäisivät"