15-vuo­tias nuori riehui kou­lu­ko­dis­sa Li­min­gas­sa ja vas­tus­ti po­lii­sia – ho­vi­oi­keus ei muut­ta­nut tuo­mio­ta

Koulukodissa riehuneen nuoren saama rikostuomio ei ole muuttunut hovioikeudessa.

15-vuotias nuori käyttäytyi aggressiivisesti Limingan koulutuskeskuksessa ja rikkoi siellä paikkoja viime vuoden helmikuussa. Koulukodin ohjaajat eivät saaneet häntä rauhoittumaan, joten paikalle hälytettiin poliisi.

Poliisipartio otti nuoresta hallintaotteen, josta tämä yritti irrottautua. Tässä yhteydessä toisen poliisin lantio osui huoneessa olleeseen huonekaluun.

Kun poliisit kuljettivat nuorta kohti poliisiautoa, uhkasi nuori tappaa ja raiskata poliisien perheet.

Hän jatkoi uhkailemista vielä poliisiasemalla, missä hänelle tehtiin säilöönpanotarkastus.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä