Ve­si­tak­si lii­ken­nöi myös tu­le­va­na kesänä Ou­lu­joen suis­tos­sa – reitti muuttuu olen­nai­ses­ti Har­taan­se­län sil­ta­työ­maan takia

Reittimuutosten myötä matka-aika lyhenee huomattavasti. Myös parranpärinää aiheuttaneet hinnat tipahtavat alaspäin.

Sea Oulun toimitusjohtaja Juuso Männikkö ankkuroi vesitaksia viime kesänä Torinrantaan.
Sea Oulun toimitusjohtaja Juuso Männikkö ankkuroi vesitaksia viime kesänä Torinrantaan.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Viime kesänä Oulussa liikennöinnin aloittanut vesitaksi jatkaa toimintaansa myös tulevana kesänä.

Sea Oulun toimitusjohtajan Juuso Männikön mukaan Oulujoen suistoa pääsee suhaamaan edestakaisin arviolta kesäkuun puolivälin paikkeilla.

– Ajankohta on vielä hieman auki. Se riippuu täysin siitä, millaisena kevät etenee.

Viime kesänä reitti suuntautui Torinrannasta Toppilansalmeen ja sieltä takaisin. Nyt luvassa on pakon sanelemia muutoksia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä