Tilastojen mukaan maksulliset yöpymiset heinäkuussa lisääntyivät Oulussa viisi prosenttia viime kesästä. Hotellimajoitukset kasvoivat kolme prosenttia, mutta verkkopalveluiden kuten Airbnb:n ja Vrbo:n kautta ostetut majoitukset lisääntyivät 12 prosenttia.
Verkkoalustojen välityskauppa haastaa hotelleja Oulussakin. Silti hotellien käyttöaste 82 prosenttia oli Oulussa heinäkuussa korkein kaikista suurista suomalaiskaupungeista. Majoitusmyyntiä kertyi noin 6 miljoonaa euroa.
Oulun katukuvassa näkyy, miten kaupungissa liikkuu ulkomaalaisia turisteja etenkin loppukesällä. Heinäkuussa heitä vieraili noin 20 000. Eniten kasvua yöpymissä tilastoitiin Englannista, Italiasta, Ranskasta, Yhdysvalloista, Sveitsistä ja Ruotsista. Oulu siis kiinnostaa läntisen maailman lomailijoita.
Hotellien korkean käyttöasteen perusteella Ouluun mahtuisi lisää hotellihuoneita. Niitä onkin tekeillä tai suunnitteilla. Lapland Hotels laajenee ensi vuoden alussa hotelliksi remontoitavaan viereiseen toimistorakennukseen, ja keskeneräisenä seisonut torihotelli valmistuneen Scandic-ketjulle ensi kesään mennessä.
Tornihotelli Vänmannin saareen sai kaupunginvaltuustossa laajan tuen äänin 50–14. Hallinto-oikeus katsoi valitusten jälkeen päätöksen lain mukaiseksi, joten tornihotellin rakentaminen näiden käsittelyjen jälkeen voisi hyvinkin edetä.
Viimeisimmän uutisen mukaan myös entisen Suomen Pankin rakennuksen päälle nousee uusi hotelli. Isoa investointia Franzénin puistoa vastapäätä esitellään työnimellä Franzén-hotelli.
Kaavamuutos Suomen Pankin korttelista on ollut nähtävillä. Muutos ei ole läpihuutojuttu, sillä rakennuksella on sr-20-suojelumerkintä. Hotellia puuhaava kiinteistön omistaja antaa kuitenkin ymmärtää Kalevan haastattelussa (3.9.), että arkkitehtitoimisto ja museovirasto löysivät toimivan ratkaisun osittaisesta suojelusta.
Muitakin uutisia luottamuksesta matkailun kasvuun Oulussa on saatu lukea. Air Baltic aloittaa lennot Oulun ja Latvian pääkaupungin Riian välillä. Yhteys tarjoaa erityisesti vapaa-ajan matkustajille väylän myös muualle Eurooppaan tai maailmalle.
Työmatkailua Riian lennot eivät niinkään palvele. Siksi Oulun ja Helsingin välille kaivataan kilpaileva lentoyhtiö Finnairille. Oulun hieno lentoasema on nyt vajaakäytössä. Varsinkin ensi vuonna syy matkustaa Ouluun lisääntyy, kun kaupunki esiintyy Euroopan kulttuuripääkaupunkina.
Suuressa yliopistokaupungissa toimii paljon kansainvälisiä yrityksiä. Nokia sai juuri valmiiksi uudet tilat tuotekehitykseensä ja tuotantoonsa noin 3 000 työntekijälle. Oletettavasti jo näiden ansiosta pohjoisen pääkaupunkiin suuntautuu työ- ja kokousmatkailua tulevaisuudessakin.
Vaikka rakentamisen ja matkustamisen tulee säilyä kestävänä ja yhteisöllisesti hyväksyttävänä, tarvitaan kiinteistösijoittamista kohtaan joustavuutta. Pääomia kasvua tukeviin investointeihin pienessä Suomessa, puhumattakaan pohjoisessa, on harvassa.