Uros-oi­keu­den­käyn­nis­sä kiis­tet­tiin pu­li­vei­vaus ja vi­lun­ki­pe­li – Puo­lus­tuk­sen mukaan Jyrki Hal­li­kai­sel­la on tuloina enää vain pieni eläke

Vuosikausia julkisuudelta piilotellut Uroksen perustaja saapui Lidlin muovikassin kanssa Oulun oikeustalolle kuulemaan talousrikossyytteensä.

Oulun oikeustalon turvatarkastukseen saapui tiistai mies ja muovikassi.

Arkista Lidl-myymälän pussia kantoi kohuyhtiö Uroksen perustaja Jyrki Hallikainen, joka oli velvoitettu saapumaan käräjäoikeuden istuntosaliin numero A7 vastaamaan talousrikossyytteeseen.

Pitkään julkisuudesta poissa ollut liikemies ei voinut tällä kertaa välttyä kuvaamiselta, mutta haastatteluihin hän ei edelleenkään suostunut.

Kotvasen kuluttua paikalle saapui myös Uroksen toimitusjohtajana toiminut Tommi Uhari. Miehet kuulutettiin sisään istuntosaliin, jossa alkoi tervetulotoivotusten jälkeen syytteiden lukeminen kaksikolle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä