Kouluruoka: Oulun kou­luis­sa tar­jot­tu oudon ha­jui­nen jau­he­li­ha­keit­to tut­ki­taan la­bo­ra­to­rios­sa

ADHD: Oulussa ke­hi­tet­tiin peli, joka voi jopa pal­jas­taa lapsen ADHD:n

Sirkus: Kahden lapsen äiti sai syk­syl­lä puhelun ja päätti karata sir­kuk­sen matkaan

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Skuut­ti­su­ma Oulun to­rin­ran­nas­sa, poliisi muis­tut­ti oi­kea­op­pi­ses­ta py­sä­köin­nis­tä – Hel­sin­gis­sä on lau­ta­park­ke­ja ja säh­kö­pot­ku­lau­to­jen siir­te­li­jöi­tä

Sähköpotkulaudat eli skuutit haittasivat helatorstaina muuta liikennettä Oulun torinrannassa.

Oulun poliisilaitos kiinnitti skuuttisumaan huomioita yhteisöpalvelu Twitterissä ja tviittasi siitä, kuinka pyörätien päähän pysäköidyt sähköpotkulaudat näyttivät aiheuttavan haittaa muulle liikenteelle.

Poliisilaitos muistutti tviiteissään myös Liikenneturvan sähköpotkulautoja koskevasta ohjeistuksesta.

– Sähköpotkulautaa ei saa pysäyttää eikä pysäköidä siten, että se vaarantaa turvallisuutta tai haittaa muuta liikennettä, se kirjoitti.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.