Tilaajille

Rant­si­las­sa il­ki­val­tais­ta ojan­kai­vuu­ta – Kunta puuttui nuo­ri­son käy­tök­seen heip­pa­la­puil­la

Siikalatvan kunnan mukaan tämän kesän ilkivaltaongelma on ollut erityisen paha juuri Rantsilassa. Paikallisesta maauimalasta on kolmesti kaivettu oja, jota pitkin vesi on päässyt valumaan.

Teknisen toimen toimesta Rantsilan koulujen pihapiireihin on asennettu lappuja, joissa kerrotaan sanallisesti, mitä alueella ei saa tehdä ja kuinka kunta toimii, jos epäasiallinen toiminta jatkuu ja tekijät saadaan kiinni.
Teknisen toimen toimesta Rantsilan koulujen pihapiireihin on asennettu lappuja, joissa kerrotaan sanallisesti, mitä alueella ei saa tehdä ja kuinka kunta toimii, jos epäasiallinen toiminta jatkuu ja tekijät saadaan kiinni.
Kuva: Sari Kihnula

Ilkivalta ja roskaaminen on ryöstäytynyt käsistä Rantsilassa. Näin sanoo Siikalatvan kunnan tekninen johtaja Perttu Haapalahti.

Ilmiö ei ole uusi, ja vastaavia ilmoituksia tulee eri puolilta kuntaa, mutta tänä kesänä yksi paikka on erottunut muista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä