Tilastokeskuksen ennakkotilaston mukaan Pohjois-Pohjanmaan luonnollinen väestönlisäys on tänä keväänä negatiivinen ensimmäistä kertaa koko mittaushistorian aikana. Luonnollisen väestönlisäyksen lasku tarkoittaa sitä, että ihmisiä kuolee maakunnassa enemmän kuin syntyy elävänä.
Tilastokeskuksen viralliset ja julkiset tiedot nykyisten maakuntien väkiluvuista ovat aikaisintaan vuodelta 1990, ja väestötilastojen julkaisemattomatkin aineistot yltävät vain 50–luvulle. Pohjois-Pohjanmaan luonnollinen väestönlisäys on toukokuun ennakkotilastoissa -94 ihmistä.
Aluetutkija Timo Aro muistuttaa, etteivät muutokset tapahdu hetkessä.
– Kaikki väestökehitykseen liittyvät ilmiöt tapahtuvat pitkällä aikavälillä, mutta niiden vaikutukset pulpahtavat esiin yhtäkkiä. Pohjois-Pohjanmaalla on aina korostettu lapsia ja nuoria. Jos luonnollinen väestönlisäys laskee entisestään, se vaikuttaa suoraan esimerkiksi varhaiskasvatukseen, mainitsee Aro.