Poh­jois-Poh­jan­maal­la va­roi­te­taan huo­nos­ta ajo­ke­lis­tä – katso vi­deol­ta, miten moot­to­ri­tie ruuh­kau­tui rekan ko­la­roi­tua Li­min­gas­sa

Huonon ajokelin aiheuttamat onnettomuudet tai tielle kaatuneet puut aiheuttivat myös useita teiden sulkemisia liikenteeltä.

Rekka ajautui keskikaiteen läpi Nelostiellä Limingassa. Tie on erittäin liukas, pelastuslaitos sanoo.
Rekka ajautui keskikaiteen läpi Nelostiellä Limingassa. Tie on erittäin liukas, pelastuslaitos sanoo.
Kuva: Lukija

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksella oli torstain aikana noin 160 vahingontorjuntatehtävää talvimyrskyn vuoksi. Huonon ajokelin aiheuttamat onnettomuudet tai tielle kaatuneet puut aiheuttivat myös useita teiden sulkemisia liikenteeltä.

Apulaispalopäällikkö Sami Hiltunen Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitokselta kertoo, että tehtävät keskittyivät lähinnä Oulu–Oulujärvi–Ylivieska-sektorille.

Tehtävät liittyivät suurimmaksi osaksi teille kaatuneisiin puihin. Puita kaatui myös sähkölinjojen ja talojen kattojen päälle. Lisäksi autoja törmäsi teillä oleviin puihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä