Pohde ottaa toista tuhatta ke­sä­työn­te­ki­jää, Stora Enson Oulun tehdas nolla – Anni Moi­la­nen, 21, antaa parhaat vink­kin­sä ke­sä­työ­ha­kuun

Stora Enso ei palkkaa Oulun tehtaalle kesätyöntekijöitä tänä vuonna. Monessa muussa yrityksessä haut ovat alkaneet jo, ja Oulusta on yritysten mukaan helppo löytää motivoituneita nuoria työntekijöitä.

Anni Moilanen pääsi töihin K-Supermarketiin avoimella hakemuksella, joita hän lähetti useita eri paikkoihin. – Kannattaa olla rohkeasti oma itsensä, hän vinkkaa nuorille työnhakijoille.
Anni Moilanen pääsi töihin K-Supermarketiin avoimella hakemuksella, joita hän lähetti useita eri paikkoihin. – Kannattaa olla rohkeasti oma itsensä, hän vinkkaa nuorille työnhakijoille.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

21-vuotias Anni Moilanen on ollut hieman alle puoli vuotta töissä Joutsensillan K-Supermarketissa. Kainuulainen Moilanen pääsi oululaiseen ruokakauppaan töihin avoimen hakemuksen kautta, joita hän lähetti samalla kertaa useampaan paikkaan.

Urheilua nuorena harrastanut Moilanen sai nuorempana kesätöitä sitä kautta. Lisäksi hän oli kaupassa aiemmin kesätöissä, jossa jatkoi sen jälkeen osa-aikatöissä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä