Kahdeksan taalerin kookas ja painava kupariraha on esillä Oulun tuomiokirkon näyttelyssä lukitussa lasivitriinissä, kertovat näyttelykoordinaattori Hilla Nättilä (edessä) ja näyttelyassistentti Veera Leinonen.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Oulun tuomiokirkossa on esillä näyttely, joka kokoaa ensimmäistä kertaa yhteen Oulun seurakuntien kulttuurihistoriallista esineistöä.
Näyttelyssä on esillä lähes 70 esinettä eri aikakausilta 1600-luvulta nykypäivään. Suuri osa esineistä on ollut seurakuntien arkikäytössä. Esillä on muun muassa ehtoollisvälineitä, taidetta, tekstiilejä ja Raamattuja.
– Näyttely tuo esiin ainutlaatuista esineistöä, jota ei ole aiemmin nähty missään, näyttelykoordinaattori Hilla Nättilä kertoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut