Tilaajille

Oulun seu­dul­la tuulee kovaa uu­den­vuo­den­aat­to­na – onko ilo­tu­lit­tei­den am­pu­mi­nen vaa­ral­lis­ta?

Oulun seudulle on luvattu lauantaiksi uudenvuodenaatoksi kovaa tuulta, puuskat saattavat olla 14 metriä sekunnissa. Onko rakettien ampuminen vaarallista niin kovalla tuulella, Riskienhallintapäällikkö Tomi Honkakunnas?

Ilotulitteiden ampumisessa tuulisessa säässä on omat niksinsä. Ne voivat estää onnettomuuksia.
Ilotulitteiden ampumisessa tuulisessa säässä on omat niksinsä. Ne voivat estää onnettomuuksia.
Kuva: Vesa Joensuu

Oulun seudulle on luvattu lauantaiksi uudenvuodenaatoksi kovaa tuulta, puuskat saattavat olla 14 metriä sekunnissa.

Onko ilotulitteiden ampuminen vaarallista niin kovalla tuulella, Riskienhallintapäällikkö Tomi Honkakunnas Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselta?

– Ei ole olemassa selkeää tuulirajamäärittelyä. Joku vuosi sitten oli kaksi vuodenvaihdetta peräkkäin, jolloin tuuli oli myrskylukemissa ja lunta oli vähän.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä