Essee

Oulun kau­pun­ki­pyö­rien tarina on su­rul­li­nen ja sur­ku­hu­pai­sa – ­Ti­lan­ne on nolo maail­man joh­ta­val­le pyö­räi­ly­kau­pun­gil­le

Aloitteet kaupunkipyöräjärjestelmän kilpailuttamisesta uudelleen torpataan jatkuvasti päättävissä elimissä.

Oulussa ehdotetaan säännöllisesti, että kaupunkipyöräjärjestelmä kilpailutettaisiin uudelleen ja otettaisiin käyttöön. Viimeksi näin tehtiin muutama viikko sitten ties monennenko kerran valtuustoaloitteessa. Ties monennenko kerran ehdotus tyrmättiin tylysti.

Tällä kertaa torppaaja oli yhdyskuntalautakunta. Aloitteessa esitettiin, että kaupunkipyöräjärjestelmä kilpailutettaisiin ensi vuonna ja otettaisiin seuraavana vuonna käyttöön ympärivuotisesti. Kaupunkipyörillä parannettaisiin Oulun vetovoimaa ja matkailua sekä tuettaisiin joukkoliikenteen matkaketjuja.

Valtuustoaloitteessa todetaan, että hyvin suunniteltu ja toteutettu kaupunkipyöräjärjestelmä voi olla lähes kustannusneutraali kustannusvaikutuksiltaan kaupungille. Esimerkiksi Kuopiossa sähköavusteisilla pyörillä toimivan kaupunkipyöräjärjestelmän lipputuotot ovat kattaneet lähestulkoon kaikki kulut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut