Oulun ja Li­min­gan välinen kak­sois­rai­de saa viimein ra­hoi­tuk­sen­sa – näin kom­men­toi neu­vot­te­luis­sa mukana ollut ou­lu­lais­edus­ta­ja Janne Heik­ki­nen

Limingan ja Oulun väliin suunnitellaan kaksoisraidetta. Arkistokuvassa Limingan rautatieasema.
Limingan ja Oulun väliin suunnitellaan kaksoisraidetta. Arkistokuvassa Limingan rautatieasema.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Petteri Orpon (kok.) tulevan hallituksen ohjelmassa Liminka-Oulu-kaksoisraide saa rahoituksensa. Kyseessä on arviolta noin 150 miljoonan euron hanke. Asia julkistettiin perjantaina kello 17.

Kaksoisraidetta on odotettu maakunnassa kuin kuuta nousevaa. Yksi odottajista on ollut kokoomuksen kansanedustaja Janne Heikkinen, joka oli mukana hallitusneuvotteluissa.

– Viimeiset kuusi viikkoa olen juossut kollegoita kiinni ja perustellut tämän asian tärkeyttä, Heikkinen kertoo Kalevalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä