Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ou­lais­ten kau­pun­gin­ta­lo pitäisi säi­lyt­tää ar­vok­kaa­na ra­ken­nus­pe­rin­tö­nä

Oulaisissa käydään keskustelua 1960-luvun alussa valmistuneen, Oulun myöhemmin varsin tunnetuksi tulleen arkkitehtikoulukunnan, hyvän ja ansiokkaan suunnittelun tuloksena rakennetun, kaupungintalon purkamisesta.

Rakennus oli tuolloin moderni ja edusti uutta suuntausta. Se on luokiteltu maakunnallisesti arvokkaaksi rakennetuksi kulttuuriympäristöksi.

Talo on palvellut kantatie 86:n välittömässä läheisyydessä erinomaisesti kaupungintalona ja "Oulaisten maamerkkinä"  tarkoitustaan aivan viime vuosiin asti. Taloa on hyvin hoidettu ja ylpeydellä esitelty vierailijoille.

Toimin Oulaisten kaupunginjohtajana  vuodet 2005–2017. Työpaikkani oli tuossa talossa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut