Nuori mies syyl­lis­tyi tör­keään rais­kauk­seen ja muihin sek­suaa­li­ri­kok­siin Oulussa – ­jä­tet­tiin syyn­ta­keet­to­muu­den vuoksi ran­gais­tuk­set­ta

Oulun käräjäoikeus antoi perjantaina useita tuomioita noin 20-vuotiaalle miehelle, joka syyllistyi useisiin seksuaalirikoksiin Oulussa vuosina 2023–2024.

Oikeuden mukaan mies oli tekojen aikaan syyntakeeton, minkä vuoksi hänet jätettiin tuomitsematta rangaistukseen. Mies on määrätty tahdosta riippumattomaan erityishuoltoon ja hän on siellä hoidossa edelleen.

Mies velvoitettiin maksamaan uhriensa oikeuskulut ja vahingonkorvauksia, joita soviteltiin alaspäin miehen terveydentilan vuoksi.

Oulun käräjäoikeuden perjantaina antamat tuomiot eivät ole lainvoimaisia.
Oulun käräjäoikeuden perjantaina antamat tuomiot eivät ole lainvoimaisia.
Kuva: Jenni Kivimäki/arkisto

Vakavin teoista sattui kesäkuussa 2024.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä