Nuoret miehet ko­koon­tu­vat au­toi­neen mar­ke­tien park­ki­pai­koil­la – Joona, 24, ja Veeti, 23, ottivat meidät kyy­tiin­sä Oulun yöhön

Nuoret kuskit lähtivät Kalevan oppaiksi Oulun yöhön kertomaan, mistä joutavanpäiväisessä huruajelussa eli pillurallissa on oikeastaan kyse. Juttu on julkaistu 24.6.2023.

Nostamme viikonloppuisin esille aiemmin ilmestyneitä juttujamme. Tämä juttu on julkaistu ensimmäisen kerran 24.6.2023.

Lauantaina iltakymmeneltä 23-vuotias Veeti Leinonen kurvaa Kalevan pihaan Solistinkadulle.

2000-luvun alun Opel B Vectrassa on metallinhohtoiset violetit teippaukset, kyljissä pilven kuvia. Taustapeilistä roikkuu nippu Wunderbaum-tuoksukuusia.

Viereen parkkeeraa japanilainen Nissan Fuga vuosimallia 2005. Maata viistävä pohja, fiinit vanteet, ratti auton väärällä puolen.

– Se on oikealla puolella, kuski Joona Niskala, 24, murjaisee.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä