Naisten hy­vin­voin­ti ja yli vii­si­kymp­pis­ten asema työ­elä­mäs­sä esiin – Oulun lempeät kes­kus­te­lut näkyvät Kaleva Livessä

Keskiviikkona 30. lokakuuta Oulussa alkaa Kokonaista puhetta -keskustelusarja, jota voi seurata myös netistä Kaleva Livessä kello 18 alkaen.

Harriet Urponen (vas.) ja Minna Akimo vetävät keskusteluja, joilla halutaan antaa tietoa ja vertaistukea lempeässä ilmapiirissä.
Harriet Urponen (vas.) ja Minna Akimo vetävät keskusteluja, joilla halutaan antaa tietoa ja vertaistukea lempeässä ilmapiirissä.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Oulun seurakuntayhtymän viestintäjohtaja Harriet Urponen ja Kalevan toimittaja Minna Akimo ovat innoissaan.

Keskiviikkona 30. lokakuuta Oulussa alkaa heidän vetämänsä Kokonaista puhetta -keskustelusarja, jota voi seurata myös netistä Kaleva Livessä.

Ko­ko­nais­ta pu­het­ta: Uusi kes­ki-ikäi­sil­le nai­sil­le suun­nat­tu kes­kus­te­lu­sar­ja nostaa esille vaietut vaih­de­vuo­det – seuraa lä­he­tys­tä suorana täältä

Oulun teatteriravintola Auliksessa keskiviikkona kello 18  järjestettävässä ensimmäisessä keskustelussa jutellaan naisten hyvinvoinnista, terveydestä ja vaihdevuosista. Asiantuntijavieraina ovat työterveyslääkäri Niina Marjala Terveystalosta sekä naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri Sanna Eteläinen Oysista. Yleisöllä on mahdollisuus omiin kysymyksiin.

– Kaikille avoimissa keskustelutilaisuuksissa on tarkoitus antaa tietoa ja vertaistukea sekä luoda lempeä ilmapiiri keskustella tärkeistä aiheista.  Emme ole yksin näiden asioiden kanssa, Akimo kommentoi.

Marraskuun 20. päivänä järjestetään toinen Kokonaista puhetta -keskustelu, jossa pohditaan yli viisikymppisten asemaa suomalaisessa työelämässä. Esiin halutaan nostaa asioita, jotka tukevat työllistymistä, uuden työn ja jopa uuden uran löytymistä. Mukana on myös asiantuntijavieraita.

Keski-ikää ruotinut podcast johti keskusteluihin

Keskustelusarja sai alkunsa Asiapuhetta keski-iästä -podcasteista, joita Akimo julkaisi viime vuonna.  Niissä pohdittiin, kuinka  säilyttää mielenrauha keski-iän myrskyissä ja kohdata iän tuomat muutokset omassa ja lähipiirin elämässä. Podcastiin asiantuntijavieraaksi tullut Harriet Urponen ja Akimo huomasivat, että näitä asioita kannattaisi nostaa esiin enemmänkin.

Viime keväänä Akimo ja Urponen järjestivät yleisölle Tuiran D-asemalla neljän keskustelun sarjan. Aiheena olivat muun muassa omien juurien selvittäminen ja vanhempien ikääntyminen.

– Siellä oli intiimi ja pieni, olohuonemainen tunnelma, joka toivottavasti pystytään pitämään myös nyt järjestettävissä uusissa keskusteluissa. Asioista puhuttiin rohkeasti, eikä pelätty ei vaikeitakaan näkökulmia, Urponen sanoo.

Kaksikon vetämät keskustelut syntyvät niin, että Akimo etsii faktoja, kerää taustamateriaalia, tieteellistä perustaa ja hakee asiantuntijoita. Kirkon ihmisenä Urponen tuo armollisuuden näkökulmaa esille.

–  Olen tuntenut tästä työstä valtavan suurta iloa, Urponen myöntää.

Oulun seurakuntayhtymän ja Kalevan yhteistyössä järjestämä uusi keskustelusarja haluaa antaa uutta tietoa ja oivalluksia.

Kalevan toimituspäällikkö Katja Kärki avaa Kalevan tahtovan olla mukana, koska tilaisuuksissa puhutaan tärkeistä asioista ja tällaisille keskusteluille on tarvetta ja tilausta.

Lue myös juttu: Oululaisprofessori: Naiset saavat työterveydestä huonosti apua vaihdevuosioireisiin, vaikka hoito parantaisi työkykyä

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä