Mar­jay­rit­tä­jä Li­min­gas­ta ostaa marjat pai­kal­li­sil­ta – Thai­maa­lai­sia poi­mi­joi­ta tulee sit­ten­kin Suo­meen, mutta vain pari tuhatta

Täysmehuja ja marjajauheita valmistava yritys Limingan Tupoksesta ostaa puolukat, mustikat ja karpalot paikallisilta poimijoilta.

Tuposlaiselle yritykselle marjoja poimivassa porukassa nuoret ovat harvassa. Marjat saadaan kuitenkin paikallisilta kerääjiltä.
Tuposlaiselle yritykselle marjoja poimivassa porukassa nuoret ovat harvassa. Marjat saadaan kuitenkin paikallisilta kerääjiltä.
Kuva: Iiro Kerkelä

Marjarannikon yrittäjä Seppo Helanen Limingan Tupoksesta uskoo, että marjoja kypsyy tänä kesänä mukavasti Pohjois-Pohjanmaalla. Täysmehuja ja marjajauheita valmistava yritys ostaa puolukat, mustikat ja karpalot paikallisilta poimijoilta.

– Muutama tuhat kiloa ostetaan marjoja kymmeniltä poimijoilta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä