Taide: Ou­lu­lai­nen Elsi Tau­riai­nen jul­kai­si maa­laus­vi­deon ja sai 100 000 seu­raa­jaa

Neuvottelutaito: Oulun po­lii­sin neu­vot­te­lu­ryh­män vetäjä kertoo tiu­kim­mat ti­lan­teen­sa

Kolumni: Sek­suaa­li­nen ah­dis­te­lu on rikos ja siihen tulee suh­tau­tua sel­lai­se­na

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Tilaajille

Län­si­ra­jal­la voi joutua jo­not­ta­maan Bidenin vie­rai­lun vuoksi – Si­sä­ra­ja­val­von­ta palasi Ruotsin ja Norjan ra­joil­le kes­kel­lä kuu­min­ta lo­ma­se­son­kia

Suomen sisärajoja valvotaan tällä viikolla Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin vierailun vuoksi. Kaikkia rajan ylittäjiä ei tarkasteta eikä valvontaa ole jatkuvasti jopa paikassa.

Tobias ja Valter Eklund odottelivat kotiinpaluuta Haaparannalla. Evästauon jälkeen matka jatkui Ruotsin ja Suomen rajan läpi Pietarsaareen.
Tobias ja Valter Eklund odottelivat kotiinpaluuta Haaparannalla. Evästauon jälkeen matka jatkui Ruotsin ja Suomen rajan läpi Pietarsaareen.
Kuva: Matti Nikkilä

Suomen rajan ylittäminen saattaa kestää tällä viikolla pidempään kuin normaalisti.

Rajavartiolaitos partioi ja tekee rajatarkastuksia rajanylityspaikoilla Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin Suomen-vierailun takia.

Matkailijoille valvonta näkyy niin, että rajoilla on Rajavartiolaitoksen partioita, jotka saattavat pyytää rajan ylittäjää esittämään matkustusasiakirjansa, kertoo rajaturvallisuusasiantuntija Jorma Turunen Rajavartiolaitoksen esikunnasta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.